The Letter Atelier Misafir Sanatçı Programı Başlıyor

The Letter Art Gallery, Goyahub Corner’ın mekân sponsorluğunda The Letter Atelier Misafir Sanatçı Programı’nı başlatmaktan mutluluk duyar.

The Letter Atelier Hakkında

The Letter Atelier, genç sanatçıların üretimlerini desteklemeyi ve görünürlüklerini artırmayı amaçlayan görsel sanatlar alanında kısa süreli bir misafir sanatçı programıdır.

The Letter Atelier, Goyahub Corner’ın mekân sponsorluğunda gerçekleşmektedir. Goyahub Corner’ın sanatçıların kullanımına sunduğu 80 m² atölye mekânı, tarihi Kemeraltı semtindeki Antikacılar Çarşısı’nda konumlanmaktadır.

Program kapsamında, The Letter Atelier dört genç sanatçıya 6  hafta süresince çalışma alanı sağlayan, takip eden 2 haftada da sanatçıların üretimlerini izleyicilerle atölye sergisi, atölye ziyaretleri ve sanatçı konuşmalarıyla paylaşan bir misafir sanatçı programıdır. Atelier’in amacı genç sanatçılara günlük yaşamlarının dikkat dağıtıcı unsurları olmadan çalışmalarına odaklanma ve eser üretme imkanı vermenin yanı sıra, sanatçıları ve çalışmalarını sanatseverlere tanıtmaktır.

The Letter Atelier kapsamında sunulan mekânsal imkanlar aşağıda listelenmiştir:

-Goyahub Corner’da, pazartesiden cumartesiye, saat 09.00 – 19.00 arasında açık, 80 m2 atölye.

-Kemeraltı Antikacılar Çarşısı’ndaki GoyaHub Corner, şehrin tarihini yaşatanlar ile aynı ortamı solumak için iyi bir fırsattır. Zamandan kaçıp, Kemeraltı’nın kültürel dokusuyla iç içe, farklı bir çalışma ortamını deneyimleyebilirsiniz.

-Goyahub Corner’ın bulunduğu Kemeraltı Antikacılar Çarşısı’nda antikacılar, galericiler, tasarımcılar, zanaatkârlar ve koleksiyonerlerden oluşan komşuluklarda farklı çevreleri keşfedebilirsiniz.

-“İzmir, Tarihi Liman Kent” kapsamında, Kemeraltı ve çevresini kapsayan İzmir tarihi kent merkezi, UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesine kabul edilmiştir. Geçici Liste, UNESCO Dünya Miras Listesine girmekteki ilk adımdır. Goyahub Corner’da çalışarak semti içeriden deneyimleyebilir ve keşfedebilirsiniz.

Program İçerik Bilgileri:

-Atölye programına katılacak genç sanatçılar, 6 hafta süresince Goyahub Corner’ın 80 m²’den oluşan mekânını paylaşımlı olarak kullanabilecektir. Atölye programına her dönem için maksimum 4 genç sanatçı kabul edilmektedir.

-6 hafta sonunda, sanatçılar üretimlerini takip eden iki hafta boyunca izleyicilerle paylaşabilecektir. The Letter bu doğrultuda sanatçıların potansiyel koleksiyonerlerle bir araya gelebilecekleri atölye sergisi, atölye ziyaretleri ve sanatçı sohbetleri organize edecektir.

-Sanatçılar üzerinde çalışacakları konuyu seçmekte özgür olmakla beraber, bu konuyu The Letter ile atölye başlangıcından önce paylaşmaları beklenir.

-Program sonunda sanatçıların minimum dört iş üretmeleri beklenir. Sanatçıların ürettikleri işlerden bir tanesini Goyahub koleksiyonuna, bir diğerini ise The Letter’a hediye etmeleri beklenmektedir.

– Sanatçının program kapsamında ürettiği diğer işler ise, 6 haftalık atölye bitimini takiben The Letter Art Gallery tarafından bir sene süresince online ve fiziksel kanallardan satışa sunulacaktır.

-Atölye başlangıcında, sanatçıların Antikacılar Çarşısı’ndaki komşularına tanışma amaçlı kısa ziyaretler düzenlenecektir.

-Atölye süresince, sanatçının talep etmesi üzerine farklı alanlardan kariyerinde ilerlemiş sanatçılarla ya da sanat profesyonelleriyle online/fiziksel buluşmalar düzenlenebilecektir. Bu görüşmeler kapalı olarak gerçekleşecektir.

-Program kapsamında katılımcılara bir rehberli tarihi Kemeraltı semt turu hediye edilecektir.

Proje Başvuru ve Kabul Süreci:

The Letter Atelier’e iki şekilde katılabilirsiniz. The Letter işlerinizi bir sergi vasıtasıyla keşfetmiş olabilir, bu durumda Atelier’e sizi kendisi davet eder. Diğer katılım ise başvuru ile gerçekleşmektedir.

Atelier, güzel sanatlar fakültelerinin resim, heykel, seramik, fotoğraf ve geleneksel sanatlar bölümlerinden mezunların başvurularına ağırlık vermektedir, diğer bölümlerden mezunların başvurularına ise kapalı değildir.

Başvurularda 30 yaş sınırı mevcuttur.

Başvurunuzu (CV, portfolyonuz, altı hafta üzerinde çalışmak istediğiniz konu özeti) [email protected] adresine « The Letter Atelier Başvurusu » başlığıyla gönderebilirsiniz.

İzmir dışından gelecek sanatçılara GoyaHom’da (www.instagram.com/goyahom/) konaklama opsiyonu sunulmaktadır. GoyaHom’da aynı anda maksimum 4 sanatçı ücretsiz olarak konaklayabilir. GoyaHom ücretsiz konaklama için 1 Kasım 2023 – 1 Mayıs 2024 tarihleri arasındaki atölye programlarına başvurulmalıdır.

GoyaHom

İzmir’in Konak semtinde tarihi bir konak. Misafirlere ortak teras, bahçe ve çamaşırhane sunmaktadır. Konak semtinde yer almaktadır. Özel otoparka sahip konak, İzmir Saat Kulesi’ne 800 metre mesafededir. Klimalı daire; 4 yatak odası, oturma odası, buzdolabı ve su ısıtıcısı içeren tam donanımlı mutfak ve duş ile ücretsiz banyo malzemeleri içeren bir banyodan oluşmaktadır. Dairede havlu ve nevresimler mevcuttur. GoyaHom, The Letter Atelier’e yürüyerek 10 dakika mesafededir.

The Letter Atelier I

The Letter Atelier I, genç sanatçılar Hazal Arol, Talha Demiral ve Ozan Alp Hiçyılmaz’ın katılımıyla 15 Nisan 2023’te başladı.
Sergi tarihleri: 3-17 Haziran 2023

The Letter Atelier II

Açık çağrı: 23 Mayıs-31 Mayıs 2023

Katılımcıların açıklanması: 5 Haziran 2023

Atölye başlangıç: 17 Haziran 2023

17 Haziran-29 Temmuz 2023: Çalışma dönemi

30 Temmuz-1 Eylül 2023: Yaz döneminde atölye kapalı olacaktır.

2 Eylül-16 Eylül 2023: Atölye sergisi

The Letter Atelier III

Açık çağrı: 31 Temmuz-14 Ağustos 2023

Katılımcıların açıklanması: 21 Ağustos 2023

Atölye başlangıç: 16 Eylül 2023

16 Eylül-27 Ekim 2023: Çalışma

28 Ekim-11 Kasım 2023: Sergi

The Letter Atelier IV

Açık çağrı: 2-16 Ekim 2023

Katılımcıların açıklanması: 23 Ekim 2023

Atölye başlangıç: 11 Kasım 2023

11 Kasım-22 Aralık 2023: Çalışma

23 Aralık-6 Ocak 2023: Sergi

*Bu edisyonda İzmir dışından gelen sanatçılar ve deprem bölgesinden sanatçılar için GoyaHom’da ücretsiz konaklama imkânı bulunmaktadır.

The Letter Atelier V

Açık çağrı: 1-15 Aralık 2023

Katılımcıların açıklanması: 22 Aralık 2023

Atölye başlangıç: 6 Ocak 2024

6 Ocak-16 Şubat 2024: Çalışma

17 Şubat-2 Mart 2024: Sergi
*Bu edisyonda İzmir dışından gelen sanatçılar ve deprem bölgesinden sanatçılar için GoyaHom’da ücretsiz konaklama imkânı bulunmaktadır.

The Letter Atelier VI

Açık çağrı: 1-15 Şubat 2024

Katılımcıların açıklanması: 19 Şubat 2024

Atölye başlangıç: 2 Mart 2024

2 Mart-12 Nisan 2024: Çalışma

13 Nisan-27 Nisan 2024: Sergi
*Bu edisyonda İzmir dışından gelen sanatçılar ve deprem bölgesinden sanatçılar için GoyaHom’da ücretsiz konaklama imkânı bulunmaktadır.