The Letter Atelier Misafir Sanatçı Programı Başlıyor

The Letter Art Gallery, Goyahub Corner’ın mekân sponsorluğunda The Letter Atelier Misafir Sanatçı Programı’nı başlatmaktan mutluluk duyar.

The Letter Atelier Hakkında

The Letter Atelier, genç sanatçıların üretimlerini desteklemeyi ve görünürlüklerini artırmayı amaçlayan görsel sanatlar alanında kısa süreli bir misafir sanatçı programıdır.

The Letter Atelier, Goyahub Corner’ın mekân sponsorluğunda gerçekleşmektedir. Goyahub Corner’ın sanatçıların kullanımına sunduğu 80 m² atölye mekânı, tarihi Kemeraltı semtindeki Antikacılar Çarşısı’nda konumlanmaktadır.

Program kapsamında, The Letter Atelier dört genç sanatçıya 6  hafta süresince çalışma alanı sağlayan, takip eden 2 haftada da sanatçıların üretimlerini izleyicilerle atölye sergisi, atölye ziyaretleri ve sanatçı konuşmalarıyla paylaşan bir misafir sanatçı programıdır. Atelier’in amacı genç sanatçılara günlük yaşamlarının dikkat dağıtıcı unsurları olmadan çalışmalarına odaklanma ve eser üretme imkanı vermenin yanı sıra, sanatçıları ve çalışmalarını sanatseverlere tanıtmaktır.

The Letter Atelier kapsamında sunulan mekânsal imkanlar aşağıda listelenmiştir:

-Goyahub Corner’da, pazartesiden cumartesiye, saat 09.00 – 20.00 arasında açık, 80 m2 atölye.

-Kemeraltı Antikacılar Çarşısı’ndaki GoyaHub Corner, şehrin tarihini yaşatanlar ile aynı ortamı solumak için iyi bir fırsattır. Zamandan kaçıp, Kemeraltı’nın kültürel dokusuyla iç içe, farklı bir çalışma ortamını deneyimleyebilirsiniz.

-Goyahub Corner’ın bulunduğu Kemeraltı Antikacılar Çarşısı’nda antikacılar, galericiler, tasarımcılar, zanaatkârlar ve koleksiyonerlerden oluşan komşuluklarda farklı çevreleri keşfedebilirsiniz.

-“İzmir, Tarihi Liman Kent” kapsamında, Kemeraltı ve çevresini kapsayan İzmir tarihi kent merkezi, UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesine kabul edilmiştir. Geçici Liste, UNESCO Dünya Miras Listesine girmekteki ilk adımdır. Goyahub Corner’da çalışarak semti içeriden deneyimleyebilirsiniz.

Program İçerik Bilgileri:

-Atölye programına katılacak genç sanatçılar, 6 hafta süresince Goyahub Corner’ın 80 m²’den oluşan mekânını paylaşımlı olarak kullanmaktadır. Atölye programına her dönem için maksimum 5 genç sanatçı kabul edilmektedir.

-6 hafta sonunda, sanatçılar üretimlerini takip eden iki hafta boyunca izleyicilerle paylaşmaktadır. The Letter bu doğrultuda sanatçıların potansiyel koleksiyonerlerle bir araya gelebilecekleri atölye sergisi, atölye ziyaretleri ve sanatçı sohbetleri organize etmektedir.

-Sanatçılar üzerinde çalışacakları konuyu seçmekte özgür olmakla beraber, bu konuyu The Letter ile atölye başlangıcından önce paylaşmaları beklenir.

-Program sonunda sanatçıların minimum beş iş üretmeleri beklenir. Sanatçıların ürettikleri işlerden bir tanesini Goyahub koleksiyonuna, bir diğerini ise The Letter’a hediye etmeleri beklenmektedir.

– Sanatçının program kapsamında ürettiği diğer işler ise, 6 haftalık atölye bitimini takiben The Letter Art Gallery tarafından bir sene süresince online ve fiziksel kanallardan satışa sunulmaktadır.

-Atölye başlangıcında, sanatçıların Antikacılar Çarşısı’ndaki komşularına tanışma amaçlı kısa ziyaretler düzenlenmektedir.

-Sanatçılarla, atölyedeki ikinci haftayı takiben, çalışmalarını daha iyi tanımak amacıyla portfolyo görüşmeleri gerçekleştirilmektedir. Bu görüşmeler dışarıya kapalıdır, Atelier ekibi ve sanatçı arasında gerçekleşmektedir.

-Atölye süresince, dijital basında sanatçıya görünürlük kazandırmayı amaçlayan kısa röportajlara yer verilmektedir.

-Program kapsamında katılımcılara kokart rehberli “Tarihi Kemeraltı Turu” hediye edilmektedir.

Proje Başvuru ve Kabul Süreci:

The Letter Atelier’e iki şekilde katılabilirsiniz. The Letter işlerinizi bir sergi vasıtasıyla keşfetmiş olabilir, bu durumda Atelier’e sizi kendisi davet eder. Diğer katılım ise başvuru ile gerçekleşmektedir.

Atelier, güzel sanatlar fakültelerinin resim, heykel, seramik, fotoğraf ve geleneksel sanatlar bölümlerinden mezunların başvurularına ağırlık vermektedir, diğer bölümlerden mezunların başvurularına ise kapalı değildir.

Başvurularda 30 yaş sınırı mevcuttur.

Başvurunuzu (CV, portfolyonuz, altı hafta üzerinde çalışmak istediğiniz konu özeti) [email protected] adresine « The Letter Atelier Başvurusu » başlığıyla gönderebilirsiniz.

İzmir dışından gelecek sanatçılara GoyaHom’da (www.instagram.com/goyahom/) konaklama opsiyonu sunulmaktadır. GoyaHom’da aynı anda maksimum 4 sanatçı ücretsiz olarak konaklayabilir. GoyaHom ücretsiz konaklama için 1 Kasım 2023 – 1 Mayıs 2024 tarihleri arasındaki atölye programlarına başvurulmalıdır.

GoyaHom

İzmir’in Konak semtinde tarihi bir konak. Misafirlere ortak teras, bahçe ve çamaşırhane sunmaktadır. Konak semtinde yer almaktadır. Özel otoparka sahip konak, İzmir Saat Kulesi’ne 800 metre mesafededir. Klimalı daire; 4 yatak odası, oturma odası, buzdolabı ve su ısıtıcısı içeren tam donanımlı mutfak ve duş ile ücretsiz banyo malzemeleri içeren bir banyodan oluşmaktadır. Dairede havlu ve nevresimler mevcuttur. GoyaHom, The Letter Atelier’e yürüyerek 10 dakika mesafededir.

The Letter Atelier I

The Letter Atelier I, genç sanatçılar Hazal Arol, Talha Demiral ve Ozan Alp Hiçyılmaz’ın katılımıyla gerçekleşti.
Atelier I, 3-17 Haziran 2023 tarihlerinde gerçekleşti.

The Letter Atelier II

Atelier II, Erdem Barışık, Okyanus Çağrı Camcı, Beste Dündar, Demet Gökden ve Gizem Güler’in katılımıyla gerçekleşti.

Atelier II sergisi, 8-23 Eylül 2023 tarihlerinde gerçekleşti.

The Letter Atelier III

Atelier III, Ece Yücel, Ayça Su Değirmenci, Sümeyye Bıyıklı ve Yağmur Yıldız’ın katılımıyla 16 Eylül 2023’te başladı.

Atelier III’ün sergisi 10 – 25 Kasım 2023 tarihlerinde gerçekleşti.

The Letter Atelier IV

Atelier IV, Elif Sude Gümüş, Deniz Çalışkan, Aleyna Işıklar, Edanur Dursun ve Barış Armağan Erdoğan Şıvgın’ın katılımıyla 2 Aralık 2023’te başladı.

Sergi, misafir sanatçıların altı hafta üretim sürecinden sonra, 12 Ocak-27 Ocak 2024 tarihlerinde gerçekleşecektir.

*Bu edisyonda İzmir dışından gelen sanatçılar ve deprem bölgesinden sanatçılar GoyaHom konaklama sponsoru olmuştur.

The Letter Atelier V
*Tarihler daha sonra duyurulacak.

The Letter Atelier VI

*Tarihler daha sonra duyurulacak.