ATELIER-I

Atelier I
Studio Exhibition Days – Atölye Sergi Günleri

Hazal Arol, Talha Demiral, Ozan Alp Hiçyılmaz

3 Haziran – 17 Haziran 2023

Açılış: 3 Haziran 2023, 17.00 – 20.00

*Atölye açılıştan sonra 17 Haziran’a kadar randevuyla saat 09.00-20.00 arasında ziyarete açık olacaktır.

Adres: GoyaHub Corner, Kemeraltı Antikacılar Çarşısı
874 Sk. 17 H, Zemin kat
35250 Konak, İzmir

The Letter Art Gallery tarafından organize edilen misafir sanatçı programı Atelier’nin ilk edisyonu 3 Haziran’da kapılarını açıyor.

Otuz yaş altı genç sanatçılara üretim alanı açmayı, üretimlerini sergileme ve sanat izleyicilerine tanıtma imkânı sunmayı amaçlayan misafir sanatçı programı Atelier’nin ilk edisyonu 3 Haziran 2023’te atölye kapılarını açıyor. Bu ilk pilot edisyona katılan genç sanatçılar Hazal Arol, Talha Demiral ve Ozan Alp Hiçyılmaz, 15 Nisan 2023’ten itibaren altı hafta boyunca Goyahub Corner’ın sponsor olduğu 80 m² mekânı paylaşımlı atölye olarak kullandı. Genç sanatçıların altı hafta süresince ürettikleri işleri, 3 Haziran-17 Haziran 2023 arasında atölyede yakından görülebilecek.

Misafir sanatçı programı Atelier kapsamında, Hazal Arol (d. 1996, İzmir) halihazırda üretmekte olduğu yağlıboya serisinin devamı niteliğinde yeni bir seri üzerine yoğunlaştı. Resimlerin her biri en temelde kaotik bir çeşitlilik ve her şeyin mümkün olabildiği yeni dünyada, postmodern bireylerin içerisine düştüğü garip ruh halinin peşine düşmektedir. Atelier’de ahşap üzerine yağlıboya ile oluşturulmuş bir dizi resim ve resimlerdeki figürlerin deşifre edilmesini sağlayan seramik bir heykel yer alacak. 

Atelier I’in diğer misafir sanatçısı ise Talha Demiral (d. 1993, İzmir) doğada varolan fakat insan algısının odaklanma süresinin az olduğu kadrajlara dikkat çekmek üzerine çalışmalarını sürdürdü. Sanatçının daha önce ağaç kabuklarına benzer bir bakışla yaklaştığı “Kabuk” (2016) serisinden sonra, bu defa atölyede ürettiği akrilik seri izleyiciyle eser arasında doğada olmadığı kadar temas kurmayı hedefliyor.

Ozan Alp Hiçyılmaz’ın (d. 1995, İzmir) Atelier kapsamındaki çalışması ise genç sanatçının kendi yazdığı “Gassal ve Meyyit” adlı kısa bir öyküye dayanıyor. Misafir sanatçı programı süresince, Hiçyılmaz kısa öykünün içerisine çizeceği karakterlerin ve sahnelerin, taş, kil ve bitkilerden elde ettiği doğal boyalarla heykel maketlerini üretti ve resimlerini yapacağı sahnelerin referans modellerini oluşturdu. Proje sonunda bir kitap, 4 sahnelik bir diorama/heykel, bu sahne ve heykellerin kitap içerisinde kullanılmak üzere sahneleri betimleyen karakalem çizimleri ortaya çıktı.

Atelier I, 3 Haziran’daki açılışın ardından 17 Haziran’a kadar randevuyla saat 09.00-20.00 arasında ziyaret edilebilecek.

*Görsel: Ozan Alp Hiçyılmaz, “Mezarlık”, 2023, kerpiç, yakl. 100x100x90 cm. Sanatçının ve The Letter Art Gallery’nin izniyle.

The Letter Art Gallery hakkında

The Letter Art Gallery 2022’nin Haziran ayında İzmir’de kuruldu. Ofis merkezi Deren Plaza Goyahub’ta bulunmaktadır. « Gezgin » model benimseyen galeri, farklı fiziksel mekânlarda süreli sergiler düzenlemektedir ve sanatı iş alanlarına götürerek sanatla bağ kurulmasını sağlamaktadır. Çevrimiçi imkanlardan ise daha çok sanatsevere ulaşmak için faydalanmaktadır. Galerinin düzenlediği sergilerde ve web sitesinde, yurt içi ve yurt dışındaki güzel sanatlar fakültelerinin resim, heykel, fotoğraf ve seramik bölümlerinden, kariyerlerinde ilerlemekte olan genç sanatçıların çalışmaları sanatseverlere sunulmaktadır. The Letter aynı zamanda 2023’ün Nisan ayında Goyahub Corner’ın mekân sponsorluğunda başlamış olan « Atelier » adlı kısa süreli bir misafir sanatçı programı düzenlemektedir.

GoyaHub hakkında

İzmir’in en değerli noktalarında paylaşım ekonomisine dayalı ortak çalışma ve yaşam projeleri geliştiren GoyaHub, İzmir’in tarihini saklayan Kemeraltı’nda bu sefer Paylaşımlı Galeri konseptiyle İzmirli sanatseverleri, Kemeraltı Antikacılar Çarşısı’nda İzmir’i seven sanatçılar ile buluşturuyor. Çarşının en renkli ve heyecanlı konsepti ile dikkat çeken Kemeraltı Antikacılar Çarşısı büyülü ortamına sizleri de bekliyor.

İletişim

Tüm soru ve talepleriniz için: [email protected]