Sümeyye Bıyıklı

Sümeyye Bıyıklı (d. 2000, Karabük) İzmir’de çalışıyor ve yaşıyor. 2021’den bu yana Dokuz Eylül Üniversitesi Resim Fakültesi’nde lisans eğitimine devam ediyor. Genelde, izlenimci tarzda çalışmalar gerçekleştirmektedir. Doğayla kurduğu bağı, karışık malzeme ve teknikle eserlerine yansıtmaktadır.

Sümeyye Bıyıklı, doğa ve ölüm kavramlarını birleştirerek kendi duygu dünyasındaki anlamları, kullandığı malzemelerle izleyiciye sunuyor. Eserlerinde doğa etkisi/izlenimi sunan genç sanatçı, etkiyi arttırmak adına daha çok keçe, ip, kına vb doğal malzeme kullanmayı tercih ediyor. Bu malzemelerle doğal izlekler ve soyut biçimler yakalıyor. Yakın zamanda yaşadığı kayıp nedeniyle ölüm üzerine düşünerek, ölümün bir son olmadığını, bedenin doğanın bir parçası haline gelerek doğayla bütünleştiğini düşünüyor ve yitirdiği sevdiklerini doğanın içine kullandığı malzemelerle kamufle ederek izlenimlerini yüzeye nakşediyor. Atelier’de, yakın zamanda kaybettiği babaannesinin sağlıklı zamanlarını örgü ve iplerle geçirdiğine tanık olduğu için ip onun için devamlılığın ve yaşamın sembolü haline geliyor.

Seçili sergiler:

Atelier-III, misafir sanatçı programı, The Letter Art Gallery @ Goyahub Corner, İzmir, 2023.

“Uzak Yakın, Vol. 1” İzmir, Derya Yücel küratörlüğünde, Kolekta ve Base işbirliğiyle, İzmir Resim ve Heykel Müzesi Kültürpark Sanat Galerisi, İzmir Resim ve Heykel Müzesi Sanat ve Tarih Müzesi, Efes Kültür Yolu kapsamında, 2023.