Sinem Erginekon

Sinem Erginekon’un düşüncelerinin çıkış noktası, insan ve bedeni ile ilişkilidir. Çoğunlukla beden üzerine dikkat çekmek ister, çünkü beden kendini sunmanın bir simgesi ve en somut halidir. Ayrıca, çalışmalarında sıklıkla boşluğu kullanır. Bu boşluğu lekeler, renkler, objeler ve insan bedenleri doldurur.

Mantığa dayalı bir eylem; çizgi , renk ve leke dramatik kurallar altında (yer, zaman, eylem)yansır. Bütün bunlar, kişinin etki alanından yaratım sürecine geçer. Bu yaratım süreci bazen sadece bir eylem, bir fikir ya da hiçlikten meydana gelir. Oluşan imge, asıl benlikten uzaklaşır, ikinci bir benliğin inşası başlar. Bilinçli olarak yaratılan bu süreç devamında kendi benliğini oluşturur.

İşlerinde şu an için sakin bir dil hakim olduğunu belirten Erginekon, teknik olarak renkli kalem, akrilik, baskı, kolaj (kağıt parçaları, kumaş parçaları, ip vb.) kullanmaktadır. Beden, çoğunlukla oturur bir pozisyondadır. Jestlere, mimiklere yüklenmiş eylemler anlatımı güçlendirir. Gündelik yaşantıya getirilmiş kısıtlamaların ve sorumlulukların bedeli bedene yüklenmiştir. Bunun yansıması olarak da bedenin ağırlığı boş bir kompozisyonun içinde daha da hissedilir.

Sanatçının Eserleri

Art Letters

İlgili Haberler

Sergi ve Etkinlikler