Atelier, Hayatevi-ArtBuddy Girişimi & GoyaHom İşbirliği

Atelier, Hayatevi-ArtBuddy Girişimi ve GoyaHom işbirliğiyle deprem bölgesinden sanatçıları ağırlamaya hazırlanıyor.

Açık çağrı: 17 Ekim – 31 Ekim 2023

Atölye başlangıç tarihi: 2 Aralık 2023

Çalışma dönemi: 2 Aralık 2023 – 11 Ocak 2024

Sergi açılış tarihi: 12 Ocak 2024, 18.00

Sergi bitiş tarihi: 27 Ocak 2024, 20.00

Adres: GoyaHub Corner, Kemeraltı Antikacılar Çarşısı
874 Sk. 17 H, Zemin kat
35250 Konak, İzmir

The Letter Art Gallery tarafından düzenlenen misafir sanatçı programı Atelier’nin dördüncü edisyonu 2 Aralık’ta başlıyor. Atelier’nin bu dördüncü edisyonu, Hayatevi-ArtBuddy Girişimi ve GoyaHom işbirliğinde gerçekleşiyor.

Sanatçılara üretim alanı açmayı, üretimlerini sergileme ve sanat izleyicilerine tanıtma imkânı sunmayı amaçlayan misafir sanatçı programı Atelier’nin dördüncü edisyonu 2 Aralık’ta başlayacak.

2 Aralık 2023’te başlayacak edisyonda, Atelier ve Hayatevi-ArtBuddy Girişimi işbirliği ve GoyaHom’un konaklama sponsorluğu kapsamında, son iki yıldır, deprem bölgesindeki on bir ilden birinde yaşayan ve üretimlerini yine bu illerde yapan sanatçılar, milliyetleri ve sanat dallarının ne olduğunu gözetilmeksizin, Atelier Misafir Sanatçı Programı’na başvurabilmektedir:  Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Elazığ, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya, Osmaniye ve Şanlıurfa.

Deprem bölgesinden gelen misafir sanatçılara, Goyahom ücretsiz konaklama imkanı sunmaktadır. GoyaHom’u Instagram’da @goyaHom adresinden bağlantıdan inceleyebilirsiniz. Konaklama imkanları paylaşımlıdır. GoyaHom’da paylaşımlı dairede maksimum aynı anda 4 sanatçı konaklayabilecektir.

Dördüncü edisyon aynı zamanda önceki edisyonlarda olduğu gibi, sözkonusu diğer illerden ve İzmir’den genç sanatçıların başvurularına da açık olacaktır. Atelier’ye aynı anda kabul edilebilecek ve çalışabilecek sanatçı sayısı ise maksimum 5’tir. İzmir dışı tüm şehirlerden başvuran tüm adaylara, GoyaHom’da konaklama imkanı sunulmaktadır.

Atelier kapsamında sunulan mekânsal imkanlar aşağıda listelenmiştir:

-Goyahub Corner’da, pazartesiden cumartesiye, saat 09.00 – 20.00 arasında açık, 80 m2 paylaşımlı atölye.

-Kemeraltı Antikacılar Çarşısı’ndaki GoyaHub Corner, şehrin tarihini yaşatanlar ile aynı ortamı solumak için iyi bir fırsattır. Zamandan kaçıp, Kemeraltı’nın kültürel dokusuyla iç içe, farklı bir çalışma ortamı deneyimleyebilirsiniz.

-Goyahub Corner’ın bulunduğu Kemeraltı Antikacılar Çarşısı’nda antikacılar, galericiler, tasarımcılar, zanaatkârlar ve koleksiyonerlerden oluşan komşuluklarda farklı çevreleri keşfedebilirsiniz.

-“İzmir, Tarihi Liman Kent” kapsamında, Kemeraltı ve çevresini kapsayan İzmir tarihi kent merkezi, UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesine kabul edilmiştir. Geçici Liste, UNESCO Dünya Miras Listesine girmekteki ilk adımdır. Goyahub Corner’da çalışarak semti içeriden deneyimleyebilirsiniz.

Program İçerik Bilgileri:

-Atölye programına katılacak sanatçılar, 6 hafta süresince Goyahub Corner’ın 80 m²’den oluşan mekânını paylaşımlı olarak kullanmaktadır. Atölye programına her dönem için maksimum 5 sanatçı kabul edilmektedir.

-Altı hafta sonunda, sanatçılar takip eden iki hafta boyunca üretimlerini izleyicilerle paylaşmaktadır. The Letter bu doğrultuda sanatçıların potansiyel koleksiyonerlerle bir araya gelebilecekleri atölye sergisi, atölye ziyaretleri ve sanatçı sohbetleri organize etmektedir.

-Sanatçılar üzerinde çalışacakları konuyu seçmekte özgür olmakla beraber, bu konuyu The Letter ile atölye başlangıcından önce paylaşmaları beklenir.

-Program sonunda sanatçıların minimum beş iş üretmeleri beklenir. Sanatçıların ürettikleri işlerden birini Goyahub koleksiyonuna, bir diğerini ise The Letter’a hediye etmeleri beklenmektedir. Deprem bölgesinden katılacak sanatçılarla talepleri doğrultusunda bu madde revize edilebilmektedir.

– Sanatçıların program kapsamında ürettiği diğer işler ise, altı haftalık atölye bitimini takiben The Letter Art Gallery tarafından bir sene süresince online ve fiziksel kanallardan satışa sunulacaktır.

-Atölye başlangıcında, sanatçıların Antikacılar Çarşısı’ndaki komşularına tanışma amaçlı kısa ziyaretler düzenlenmektedir.

-Sanatçılarla, atölyedeki ikinci haftayı takiben, çalışmalarını daha iyi tanımak amacıyla portfolyo görüşmeleri gerçekleştirilmektedir. Bu görüşmeler dışarıya kapalıdır, Atelier ekibi ve sanatçı arasında gerçekleşmektedir.

-Atölye süresince, dijital basında sanatçıya görünürlük kazandırmayı amaçlayan kısa röportajlara yer verilmektedir.

-Program kapsamında katılımcılara kokart rehberli “Tarihi Kemeraltı Turu” hediye edilmektedir.

-Sanatçılara konuk sanatçı programı süresince harcırah sağlanmamakta ve sanatçılar İzmir’e ulaşımlarını kendileri karşılamaktadırlar.

Proje Başvuru ve Kabul Süreci:

Atelier’e iki şekilde katılabilirsiniz. The Letter işlerinizi bir sergi vasıtasıyla keşfetmiş olabilir, bu durumda Atelier’e sizi kendisi davet eder. Diğer katılım ise başvuru ile gerçekleşmektedir.

Atelier, güzel sanatlar fakültelerinin resim, heykel, seramik, fotoğraf ve geleneksel sanatlar bölümlerinden mezunların başvurularına ağırlık vermektedir, diğer bölümlerden mezunların başvurularına ise kapalı değildir.

Başvurularda 30 yaş sınırı mevcuttur.

Başvurunuzu (CV, portfolyonuz, altı hafta üzerinde çalışmak istediğiniz konu özeti) [email protected] adresine « The Letter Atelier Başvurusu » başlığıyla gönderebilirsiniz.

İzmir dışından gelecek sanatçılara GoyaHom’da (www.instagram.com/goyahom/) konaklama opsiyonu sunulmaktadır. GoyaHom’da aynı anda maksimum 4 sanatçı ücretsiz olarak konaklayabilir. GoyaHom ücretsiz konaklama için 1 Kasım 2023 – 1 Mayıs 2024 tarihleri arasındaki atölye programlarına başvurulmalıdır.

Deprem bölgesinden başvuracak sanatçılar 30 yaş ve güzel sanatlar fakültesi mezunu olma koşullardan muaf tutulmaktadır. Deprem bölgesinden katılmak isteyen sanatçıların başvurularını https://bit.ly/3oLCEDF linkinden yapmaları gerekmektedir. CV, portfolyo ve üzerinde çalışılmak istenen konu özetinin forma eklenmesi gereklidir.

GoyaHom

İzmir’in Konak semtinde tarihi bir konak. Misafirlere ortak teras, bahçe ve çamaşırhane sunmaktadır. Konak semtinde yer almaktadır. Özel otoparka sahip konak, İzmir Saat Kulesi’ne 800 metre mesafededir. Klimalı daire; 4 yatak odası, oturma odası, buzdolabı ve su ısıtıcısı içeren tam donanımlı mutfak ve duş ile ücretsiz banyo malzemeleri içeren bir banyodan oluşmaktadır. Dairede havlu ve nevresimler mevcuttur. GoyaHom, The Letter Atelier’e yürüyerek 10 dakika mesafededir.

The Letter Art Gallery hakkında

The Letter Art Gallery 2022’nin Haziran ayında İzmir’de kuruldu. Ofis merkezi Deren Plaza Goyahub’ta bulunmaktadır. « Gezgin » model benimseyen galeri, farklı fiziksel mekânlarda süreli sergiler düzenlemektedir ve sanatı iş alanlarına götürerek sanatla bağ kurulmasını sağlamaktadır. Çevrimiçi imkanlardan ise daha çok sanatsevere ulaşmak için faydalanmaktadır. Galerinin düzenlediği sergilerde ve web sitesinde, yurt içi ve yurt dışındaki güzel sanatlar fakültelerinin resim, heykel, fotoğraf ve seramik bölümlerinden, kariyerlerinde ilerlemekte olan genç sanatçıların çalışmaları sanatseverlere sunulmaktadır. The Letter aynı zamanda 2023’ün Nisan ayında Goyahub Corner’ın mekân sponsorluğunda başlamış olan « Atelier » adlı kısa süreli bir misafir sanatçı programı düzenlemektedir.

GoyaHub hakkında

İzmir’in en değerli noktalarında paylaşım ekonomisine dayalı ortak çalışma ve yaşam projeleri geliştiren GoyaHub, İzmir’in tarihini saklayan Kemeraltı’nda bu sefer Paylaşımlı Galeri konseptiyle İzmirli sanatseverleri, Kemeraltı Antikacılar Çarşısı’nda İzmir’i seven sanatçılarla buluşturuyor. Çarşının en renkli ve heyecanlı konsepti ile dikkat çeken Kemeraltı Antikacılar Çarşısı büyülü ortamına sizleri de bekliyor.

Hayatevi-Artbuddy Girişimi hakkında

Hayatevi-Artbuddy Girişimi ya da uzun adıyla Hayatevi-Artbuddy Girişimi Acil Durum Konuk Sanatçı Programı, Kahramanmaraş depreminden etkilenen sanatçılar ile Türkiye ve dünyadaki “Konuk Sanatçı Programları”nı (KSP) eşleştirmeyi amaçlayan bir acil durum konuk sanatçı programı girişimidir.