Misafir Sanatçı Programı Atelier – III

Atelier III

Ayça Su Değirmenci, Ece Yücel, Sümeyye Bıyıklı ve Yağmur Yıldız

Sergi açılış tarihi: 10 Kasım 2023, 18.00 – 20.30

Adres: GoyaHub Corner, Kemeraltı Antikacılar Çarşısı
874 Sk. 17 H, Zemin kat
35250 Konak, İzmir

Atelier, 10 Kasım’da üçüncü edisyonuyla kapılarını açıyor.

The Letter Art Gallery tarafından düzenlenen misafir sanatçı programı Atelier, üçüncü edisyonunu duyurmaktan mutluluk duyar. Atelier, sergi günleriyle 10 Kasım’da kapılarını ziyaretçilere açıyor. Atelier’in üçüncü edisyonuna katılan genç sanatçılar Ayça Su Değirmenci, Ece Yücel, Sümeyye Bıyıklı ve Yağmur Yıldız’ın altı hafta boyunca paylaşımlı atölye alanında ürettikleri çalışmalar, 25 Kasım’a kadar etkinliğe evsahipliği yapan Goyahub Corner’da sergileniyor.

Ayça Su Değirmenci (d. 1998 Denizli, İzmir’de yaşıyor ve çalışıyor) Işılay Saygın Güzel Sanatlar Lisesi ve Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü mezunu olan Değirmenci, 2023’ten bu yana aynı fakültede yüksek lisans eğitimine devam ediyor. Carl G. Jung’a referanslar başta olmak üzere psikolojik, mitolojik, sembolik, ezoterik/mistik ve fantastik unsurları çalışmalarına dahil ediyor. “İzleyicinin bilinçdışını harekete geçirmek” amacıyla çalışmalarını gerçekleştirirken rüyaya ait imgeler, otomatik çizim ve yazıyı kullanıyor. Atelier’de, izleyiciler genç sanatçının kendi dünyasını keşfetmeye ve aktarmaya devam ederken ortaya çıkan çalışmalarla buluşacak. Sözkonusu işlerde, izleyicinin de kendini görmesini, kendi gölgesiyle yüzleşmesini ve kişisel gölgelerin oluşturduğu kolektif gölgenin zararının ancak bireysel değişimden gelen kolektif değişimle önlenebilir olduğu vurgulanıyor.

Ece Yücel (d. 1998, İzmir. İzmir’de yaşıyor ve çalışıyor) Ece Yücel, Ümran Baradan Güzel Sanatlar Lisesi Resim Dalı’ndan mezun olduktan sonra, Dokuz Eylül Güzel Sanatlar Fakültesi, Seramik ve Cam Tasarımı Bölümü’nde eğitimine devam ediyor. Ece Yücel’e göre “resim yapmak fazlaca kişisel, haylaz ama kesinlikle sürükleyici. Fırça darbelerinin tadı olması, başkalarının algılarına değebilecek potansiyeli gösteriyor. Ben de bunu amaçlıyorum, dışarı ile bakabilmeyi.” Ece Yücel, Atelier’de gelenekselden sıradana, bağlantı kurduğu çeşitli obje ve canlıları kullanarak içinde sıkışıp kaldığı duygu ve rüyaları imgelemlerine davet ediyor.

Sümeyye Bıyıklı (d. 2000, Karabük, İzmir’de çalışıyor ve yaşıyor) 2021’den bu yana Dokuz Eylül Üniversitesi Resim Fakültesi’nde lisans eğitimine devam ediyor. Sümeyye Bıyıklı, doğa ve ölüm kavramlarını birleştirerek kendi duygu dünyasındaki anlamları, kullandığı malzemelerle izleyiciye sunuyor. Eserlerinde doğa etkisi/izlenimi sunan genç sanatçı, etkiyi arttırmak adına daha çok keçe, ip, kına vb doğal malzeme kullanmayı tercih ediyor. Bu malzemelerle doğal izlekler ve soyut biçimler yakalıyor. Yakın zamanda yaşadığı kayıp nedeniyle ölüm üzerine düşünerek, ölümün bir son olmadığını, bedenin doğanın bir parçası haline gelerek doğayla bütünleştiğini düşünüyor ve yitirdiği sevdiklerini doğanın içine kullandığı malzemelerle kamufle ederek izlenimlerini yüzeye nakşediyor. Atelier’de, yakın zamanda kaybettiği babaannesinin sağlıklı zamanlarını örgü ve iplerle geçirdiğine tanık olduğu için ip onun için devamlılığın ve yaşamın sembolü haline geliyor.

Yağmur Yıldız (d. 1995, İzmir. İzmir’de yaşıyor ve çalışıyor) Yağmur Yıldız, lise eğitimini Işılay Saygın ve Ümran Baradan Güzel Sanatlar Lisesi’nde tamamladıktan sonra, Dokuz Eylül Üniversitesi Moda Giyim ve Tekstil Tasarımı’ndan mezun oldu. Çalışmalarında daima ele aldığı ve çocukluğunu gözlemleyerek geçirdiği gökyüzü ve doğayı izleyiciye yansıtmayı arzuluyor. Doğanın canlı ve parlak renklerini, izleyiciyi merkezden çıkaracak bakış açılarıyla ve evrenin insana sunduğu özdeki hiç kapanmayan pencereyi, olduğu gibi, pürüzsüzce sunmayı amaçlıyor. Yıldız’ın Atelier’de gerçekleştirdiği çalışmalar, doğanın söylediklerini anlamak için bakışı dönüştürme üzerine odaklanıyor. Doğadan ilham alarak, çalışmalarında insanın içselleştirmesi gerektiğine inancıyla “olduğu gibi olma” ve “öze dönme” hissiyatlarını esas alıyor.

Atelier Hakkında

Atelier, genç sanatçıların üretimlerini desteklemeyi ve görünürlüklerini artırmayı amaçlayan görsel sanatlar alanında kısa süreli bir misafir sanatçı programıdır.

Atelier, Goyahub Corner’ın mekân sponsorluğunda gerçekleşmektedir. Goyahub Corner’ın sanatçıların kullanımına sunduğu 80 m² atölye mekânı, tarihi Kemeraltı semtindeki Antikacılar Çarşısı’nda konumlanmaktadır.

Program kapsamında, Atelier misafir genç sanatçılara 6  hafta süresince çalışma alanı sağlayan, takip eden 2 haftada da sanatçıların üretimlerini izleyicilerle atölye sergisi, atölye ziyaretleri ve sanatçı konuşmalarıyla paylaşan bir misafir sanatçı programıdır. Atelier’in amacı genç sanatçılara günlük yaşamlarının dikkat dağıtıcı unsurları olmadan çalışmalarına odaklanma ve eser üretme imkanı vermenin yanı sıra, sanatçıları ve çalışmalarını sanatseverlere tanıtmaktır.

The Letter Art Gallery hakkında

The Letter Art Gallery 2022’nin Haziran ayında İzmir’de kuruldu. Ofis merkezi Deren Plaza Goyahub’ta bulunmaktadır. « Gezgin » model benimseyen galeri, farklı fiziksel mekânlarda süreli sergiler düzenlemektedir ve sanatı iş alanlarına götürerek sanatla bağ kurulmasını sağlamaktadır. Çevrimiçi imkanlardan ise daha çok sanatsevere ulaşmak için faydalanmaktadır. Galerinin düzenlediği sergilerde ve web sitesinde, yurt içi ve yurt dışındaki güzel sanatlar fakültelerinin resim, heykel, fotoğraf ve seramik bölümlerinden, kariyerlerinde ilerlemekte olan genç sanatçıların çalışmaları sanatseverlere sunulmaktadır. The Letter aynı zamanda 2023’ün Nisan ayında Goyahub Corner’ın mekân sponsorluğunda başlamış olan « Atelier » adlı kısa süreli bir misafir sanatçı programı düzenlemektedir.

GoyaHub hakkında

İzmir’in en değerli noktalarında paylaşım ekonomisine dayalı ortak çalışma ve yaşam projeleri geliştiren GoyaHub, İzmir’in tarihini saklayan Kemeraltı’nda bu sefer Paylaşımlı Galeri konseptiyle İzmirli sanatseverleri, Kemeraltı Antikacılar Çarşısı’nda İzmir’i seven sanatçılarla buluşturuyor. Çarşının en renkli ve heyecanlı konsepti ile dikkat çeken Kemeraltı Antikacılar Çarşısı büyülü ortamına sizleri de bekliyor.